Cumhuriyet’in 100. Yılı İçin Söz Küçük Cadı’mda :)

Merhaba herkese ben Küçük Cadı. Bugün size çizdiğim resimden bahsedeceğim; ilk olarak şunu söylemek isterim bence güzel resim çizemiyorum ama ilk defa çizdiğim bir resmi beğendim. Evet size resmimi anlatayım hemen ;

Burada bir zikzak resmin ortasından geçiyor çünkü Cumhuriyet’ten öncesi ve sonrasını anlatmak için kağıdı ikiye böldüm. Resmin sol tarafında size Cumhuriyet’ten önceki dönemde halkın şikayetlerini gösterdim; evler harika görünüyor diye her şey harika sanmayın çünkü halk kralın huzuruna bile çıkamıyor. Artı, kralın köylülere koyduğu tabelaya bakın “ mız mız köylüler “ denilmiş. Köylülerin ne suçu var diye düşünüyorum ama onların hiç suçu yok. Daha sonra köylüler hep birlikte kralın yaşadığı tepeye doğru bir merdiven inşa ediyorlar. Bu merdivende bir adam görüyorsunuz diyor ki “ kurduğumuz merdivenle tam gaz ileri”, arkadaki diğer kişiler de “ileri” diye bağırıp kralı tahttan indirmeye gidiyorlar. Resmin sağ tarafında ise insanlar oy kullanmaya başlamış, kadın erkek eşitliği sağlanmış, kız çocukları eğitim hakkına kavuşmuş ve herkes mutlu görünüyor. Çünkü mutlular ve fark ettiyseniz bir tarafta el yazısı ile anlaşılması güç bir yazı var, diğer tarafta ise Atatürk’ün bulup getirdiği yeni alfabemiz vardır.

Evet umarım resmimi beğenmişsinizdir. Ve umarım bu resmi çizerek hissettiğim şeyleri yansıtabilmişimdir. Hepinize kucak dolusu sevgiler.

                                                                                                                                            Küçük Cadı 

                                                                                                                                       28.10.2023

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.