İyilik :)

Axel Scheffler içimizi ısıtan ve ruhumuzu besleyen bir kitapla karşımızda. Üstelik yalnız da değil; 38 tane çizer eşlik ediyor kendisine. Her çizer kendi kalemiyle; yani çizimleriyle dahil oluyor kitaba. Kapak resminde de söyledikleri gibi “iyilik ve nezaket hakkında bir kitap” bu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basımı yapılan ve Türkçe’ye Meltem Aydın tarafından çevrilen “İyilik” oldukça sade dili ve birbirinden güzel çizimleriyle sanki dünyayı daha yaşanır kılıyor.
Kitap “iyilik” kavramı üzerine düşündüren ve bunu yaparken de sizi bir iyiliğin parçası haline getiren yanıyla da önemli. Çünkü çizerler bir yardım kuruluşuna destek olacakları için çizimlerinden ücret talep etmiyorlar. Yazar da bu anlamda onların da iyilik yapmalarına aracı oluyor. Okur olarak bizleri de bu konu ile ilgili keyifli bir yolculuğa çağırıyor. Öncelikle hayal etmek ve sonrasında gülümsemekle başlayan bu süreç pek çok farklı şekillerde bize yol gösteriyor. Aslında hemen herkesin isterse yapabileceği ve hayatı daha da güzelleştirebileceği o kadar fazla şey var ki. İşte temelde bize bunu hatırlatıyor kitap. Bir insanı dinlemek, o yalnız olduğunda yanında olmak, üzgünse elini tutmak ve destek olmak bunlardan sadece birkaçı.
 
Çocukların göz hizasından bakan yazar için örneğin oyun oynarken herkesin oyuna dahil edilmesi de bir iyilik yapma yolu. Benim en fazla sevdiğim kısımlardan birisi de “Sabırlı olmak çok iyidir – özellikle sabırsızlandığınızda!” cümlesinin olduğu sayfa oldu. Bu sayfaya ikinci kez dönüp baktım. Sonra, sadece trafikte veya bir şekilde sırada bekleyen insanların hali geldi gözlerimin önüne. Bu kitabı onların da okumasını diledim sonra içimden. Kitap sadece insanın insana iyiliği üzerine değil, insanın yaşama, doğaya ve hayvanlara karşı da iyiliğini konu alıyor. Başka türlüsü olmazdı zaten.
 
Axel Scheffler birlikte resim yapmanın ve hayatı paylaşmanın kendisinin iyi bir şey olduğuna vurgu yaparken aslında bunlar olduğunda iyiliğin dolaşıma gireceğini de hissettiriyor. Böylesine basit ama kıymetli birkaç adım ile hayatımızın daha güzel, eğlenceli, çeşitli ve neşeli olacağını söylüyor aslında yazar. “Dünya’ya ve üstünde yaşayan canlılara hep meraklı olalım” diyen yazar birkaç yardım kuruluşu hakkında da bilgi veriyor son bölümde. Hayatın tüm hoyratlığı ve insanların zorbalığı yanında bizim iyi yanımıza işaret eden, daha barışçıl, adil ve güzel bir dünya düşünü taşıyan yazar, bu hayalini gerçeğe dönüştürüyor aslında kitabıyla. Sadece çocuklar değil, asıl ve öncelikle büyüklerin okumaları ve resimlerini izlerken birkaç kez daha düşünmelerini dileğiyle…
 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.