Greg’in Zaferleri :)

Zor zamanlardan geçiyor dünya. Koronavirüs nedeniyle dünya büyük bir tehlike içindeyken herkes bir çeşit zorluk yaşıyor kendi tarafından. Bu kitabı okuduğumda “normal” denilen çocuklar dışında çocuğu olan ve bir şekilde eğitim hakkından herkes kadar faydalanamayan çocukları düşündüm. Evde çocuklarla baş etmeye çabalayan herkesin yanında böylesi çocuğu olan ailelerin omuzlarına yüklenen bir kat yükü daha düşündüm ister istemez. Kısacası tüm olumsuzlukları bir yana, bu tecrübe geride kalırsa bize öğretmesi gereken çokça şey olacak. Bunların biri de tüm çocukların haklarına ulaşması için tüm ilgililerin daha fazla çaba göstermesi. Bu blog ve yazılar üzerinden söyleyeceğim bu olduğu için bununla sınırlayıp kitaba dönmek istiyorum. Yapı Kredi Yayınları tarafından basımı yapılan kitabın yazarı Danielle Noreau ve resimleyeni Stephane Jorisch. Konuşma bozukluğunu konu alan kitabın çevirmeni ise Yalçın Varnalı.

Greg adındaki bir çocuk okula başlayacağı için son derece heyecanlıdır ve annesine okula götürmek istediği resmi gösterir. Kitap böyle başlıyor. Okula giden Greg’i öğretmeni ve arkadaşları anlayamıyor, çünkü konuşma bozukluğu var. Daha önceden bir arkadaşı ile aynı sınıfta olan Greg, onu gördüğüne çok sevinir. Bu sevinçte anlaşılmanın da payı yüksektir. Küçük kız, Greg’in isteklerini bir süreliğine diğerlerine aktarır. Öğretmeni Greg’i nasıl anladığını sorduğunda küçük kız “Çok kolay, gözlerinden okuyabiliyorum. Gözlerini böyle kocaman açması kızdığı anlamına geliyor” diyor. Bu kısmı çok hoşuma gitti. Çocukların engel tanımadığını göstermesi anlamında oldukça güzel bir diyalog olmuş. Ayrıca iletişim konusunda sınırları yok onların. Elbette Greg’in daha iyi konuşabilmesi ve söylediklerinin anlaşılması için destek alınıyor ve okula bu konuda bir uzman geliyor. Uzman sadece Greg ile değil tüm sınıf ile konuşuyor. Bu da çok önemli bir diğer ayrıntı. Resim yapmak konusunda ve bazı kutu oyunlarında çok başarılı olan Greg’in büyük bir hayal gücü var ve bunu ifade etme konusunda da çok yetenekli. Aynı zamanda hem sınıf arkadaşlarının, hem de Greg’in şanslı olduğunu düşündüm kitabı okurken. Eğitimde fırsat eşitliği, çocukların eğitim hakkı konuları eşlik etti bana elbette tüm sayfalarda.

Kitapta okuldaki sportif etkinliklere katılan Greg’in bu etkinliklerden aldığı madalyalardan da bahsediliyor. Arkadaşları tarafından kabul gören, sorunu için uzman desteği alan ve yaşıtları ile aynı eğitimden yararlanan Greg ile birlikte okur olarak bizler de konuşma bozukluğu hakkında bilgi ediniyoruz. Hem Greg, hem de diğer çocukların gözünden bakan yazarın başarılı tarzı ile karşılaştırmalı bir okuma yapmış gibi hissettim kitabı bitirirken. Bir de son kısımda disfazisi olan çocuklar hakkında detaylı bilginin verildiği ve yetişkinler için olan son bölüm de değerliydi. Tüm çocukların çocuk olma haklarından yararlanmaları kitabı bitirdiğimde içimde kalan dilekti, dillendirmiş olayım yazarak 🙂

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.