Benim Annem/Babam Evrenin En Harika Annesi/Babası :)

İki kitap var elimde. Bir tanesi babalar, diğeri anneler için yazılmış. Babasını ve annesini evrenin en iyisi, en harikası ilan eden çocuğun ağzından dinliyoruz neden en harika olduklarını. Bilgi Çocuk tarafından basılan ve Carme Dolz’un yazıp Esther Mendez’in resimlediği kitaplar bence ebeveynlerin kendileri için alıp okuyabilecekleri kitaplar. Ebeveynler okursa neyi daha iyi yapabileceklerini görmüş olurlar diye düşünüyorum. Çocuğa iyi gelen nedir diye düşünmeye aralık veriyor çünkü her iki kitap da farkında olmadan. Türkçeye Zeynep Atbaş’ın çevirdiği kitaplar okumaya ve düşünmeye çocukları da dahil ediyor. Her sayfanın yanında belirtilen konu her ne ise, onunla ilgili bir yazı veya görsel hazırlaması için çocuğa alan bırakılmış. Bu da etkileşimi arttıran ve çocuğunuzun gözünden kendinize bakmanızı sağlayan bir yöntem.

Biz anne ve baba olarak okuduk kitapları. Bazı sayfalarda kendimizi bulduk, bazılarında da okuyucu olarak dahil olabildik. Nihayetinde bir çocuğun gözünden kendinize bakmanız isteniyor. Zor bir iş gibi ilk bakışta. Sınava sokulan büyükler gibi hissettim bir an kendimi. Şakası bir yana anneler ile ilgili olan kitaba biraz daha yakından bakacak olursam bana daha eğlenceli geldi. Tüm canlılardaki annelik deneyimleri oldukça güzel bir şekilde anlatılmış ve resmedilmiş. Yavrusu için yaptıkları anlatılan canlılardan bana kalan en güzel duygu tüm yaşamların özel ve kıymetli olduğu. Her yavrunun annesi onu hayata tutundurmak için büyük bir çaba ve özveri içinde. Bunu çocuğa göstermek, onun kendi dışındakilere de saygı duymasını sağlaması anlamında bence önemli ve kıymetli. Bir yunusun, farenin, tavuğun, filin, timsahın, aslanın, gorilin, kurdun, zürafanın, kedinin, şempazenin, sincabın, ördeğin anneliğinden sonra kendi anneliğinize geliyorsunuz. Bu gerçekten güzel bir deneyim. Aynı zamanda kitabı okurken annemi de düşündüm. Dolayısıyla anne olmasanız da annenizi düşünmeniz için bir fırsat aynı zamanda. 

Babalar için olan kitabı daha önce radyo programında, gördüğüm iyi babalardan birisi olan Emre Demirci ile konuşmuştuk. Program linkini bırakayım da isteyenler dinleyebilsin 🙂  Baba olmanın eğlenceli ve zor yanlarını konuştuğumuz kitap üzerinden sizler de kendi babalık deneyimlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha da önemli ve güzel olan tarafı, çocuğunuzun/çocuklarınızın gözünden nasıl bir baba olduğunuzu görme şansı bulabilmeniz. Çünkü bu kitap da diğeri gibi çocuğun kendi babasını anlatmasına izin veriyor ve alan açıyor. 

Son olarak içinde bulunduğumuz zor günlerde şanslı olan kesim evde ve çocuklarıyla biraradayken belki de yeni deneyimler kalacak hepimize. Hepimizin çocuklarla neler yapabileceğimizi düşünmeye zamanımız var. Ayrıca bundan da ötesi bu zamanların onların hayatları boyunca akıllarında tutacakları bir zaman dilimi olduğunu unutmamak gerekiyor. Sıkıcı ve zor bir deneyim olarak mı, yoksa tüm çocukluk hayatlarındaki en güzel günler diye mi hatırlamalarını istersiniz? Bu soruyu elbette kendime de soruyorum. Tüm olumsuzluklarını kapının dışında bırakabilenler için belki de çocuklarıyla geçirecekleri güzel bir deneyim olabilir. Her şeyden önemlisi çocukların belleklerine güzel anılar bırakabilmek. Bu kitap buna dair de ipuçları veriyor aslına bakarsanız. 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.