Çocuk edebiyatı sohbeti, ilk canlı yayın deneyimi, alternatif bir mecra Medyascope

Bugün (23 Mayıs 2019) benim açımdan güzel ve keyifli bir gün. Öncelikle çocuk edebiyatı üzerine sohbet etmek ve bu alana ilgi duyanlarla bir arada olmanın heyecanı vardı. 2003 Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olarak medyanın içinde bulunduğu ortamı yakından takip ediyor ve bu alana alternatif bir mecra olan Medyascopetv ile katılan Ruşen Çakır’la tanışıp, kendi adıma teşekkür etme fırsatı bulmam iyiydi. Son derece mütevazi bir ekiple ve bazı gönüllü çalışanlarıyla çalışmaları önemli ve dile getirilmesi gereken bir şey. Bizlere istenirse nasıl da alternatif alanlar yaratılabileceğini gösteren bir örnek olması açısından da kıymetli. Buraya binanın resmini de ekliyorum. Çünkü meselenin dış yüzey değil de içerik olduğunu gösteriyor sadece bu görüntüde bile. 

Gelelim bu binada Okuma Kültürleri adındaki programa konuk olarak davet edilmeme ve kısa süre içinde değinebildiklerimize. Program sorumlusu Kezban Küçük’ün bir gün önceki davetini kabul edip sabahın erken saatlerinde yola düştüğüm için konuşacaklarım çoktu elbette. Kezban hanımın da merak edip sormak istedikleri. Çocuk edebiyatını kendi kişisel sürecim üzerinden anlatmak ve bir çocuğun okumaya nasıl bağlandığını sesli düşünmek sahiden farklı bir deneyimdi. Ben de bu vesile ile yaklaşık 3 yıldır köşe yazıları, blog ve bu süreçte elimde olanlarla ilgili hızlı bir gözden geçirme yaptım. Programda da belirttiğim gibi kitaplar ve çocuk edebiyatı bizim için sadece hayatı anlama ve konuşmada bir enstrüman olarak yer almış. Evdeki her şey kadar, oyuna dahil ettiklerimiz de genelde kitaplardan yol almış kendine ve iyi ki de öyle olmuş.

 

 

 

 

 

Programı biraz önce dinleyebildim. Küçük bir hata yapmışım ve onu burada düzeltmek isterim: Masal Battaniyesi Nesin Yayınevi’nden çıkan bir kitap ama ben galiba ilk canlı yayın deneyimi ve hatası ile Evrensel Yayınları demişim :)Bu kadarı da nazarlığımız olsun ama değil mi 🙂 Şaka bir yana tekrar özür dilerim bu hata için. Umarım bizim sürecimiz ve deneyimlerimiz dinleyenlerin ve dinleyeceklerin de keyifli bir sohbete dahil olmalarını sağlar. Program linkine aşağıdaki annemin resmi üzerine tıkladığınızda erişebilirsiniz. Çünkü bu kitaplardan en fazla keyif alan ve karakteriyle ayrı bir sohbet kuran annem belki de çocuk yanıma en iyi gelenlerden. 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.