26. Çocuk Oyuncular Festivali Başladı!….

Kocaeli oldukça güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu şehirde 26 senedir süren ve bir o kadar daha sürmesini dilediğim bir tiyatro festivali var. Üstelik çocuk oyuncular festivali. Daha ne olsun ama değil mi 🙂 Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nda görev alan tüm ekip kocaman bir teşekkürü hak ediyor. Hem biz velilerden, hem izleyicilerden, hem çocuklardan, hem de yerel yönetimlerden. İçinde yaşadığımız şehre böylesi bir güzellik katmaları bir yana, son derece mütevazi şartlar altında ve değerlerinden ödün vermeksizin çalışmalarına devam etme çabaları örnek alınası sahiden. 26. Çocuk Oyuncular Festivali dün (17 Mayıs 2019) başladı ve 26 Mayıs 2019 Pazar gününe kadar devam edecek. Toplamda 11 oyun ile izleyicisiyle buluşacak olan festival tüm olumsuzluklar içinde kocaman bir sevgi yumağı olarak kalıyor tarihe…

 

 

 

 

 

 

Beni duygulandıran ve etkileyen birkaç noktadan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu soruyu sormak istiyorum sahiden; neden tüm yerel yönetimdekiler festival açılışında değildi? Açılış töreninde görmek istediğim il ve ilçe belediye başkanları kadar her kademeden çocukla ilgili kişilerin de bu etkinlikte bulunmalarını kişiler özelinde değil, ile değer katan bir etkinlik için öncelikle diledim ve burada yazmak istedim. Hangi şehirde 26.sı düzenleniyor bir çocuk oyuncular festivalinin? Böylesi özel, özverili ve naif bir etkinliği herkesin sahiplenmesi, kucaklaması ve desteklemesi gönlümden geçendi. Umarım bundan sonrakilerde olur ve şu anki serzenişim bir başlangıç olur. Geleceğe sahip çıkmak aslında çocuğa sahip çıkmak. İşte tam da bu nedenle yazıyorum bu satırları. 

 

Bu güzel çabanın baş rolünde olanlardan Sayın Burhan Akçin ilk oyun bittiğinde şöyle seslendi çocuklara: “Biliyor musunuz, Atatürk yaşasaydı şimdi yanınıza gelir ve hepinizi tebrik ederdi. Ama yarın Samsun’da olacak ve ben sizlerin ne kadar güzel oynadığınızı anlatacağım ona” dedi. Bir çocuğa dokunmanın ülke geleceğine yapılmış en güzel hizmet olduğuna değindi Akçin konuşmasında. 

Yine festivalin ilk oyunu olan Evim Güzel Evim’in konusundan hareketle, ülkenin içinde bulunduğu dönemde ve dünyadaki gelişmeler karşısında nasıl da birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini ifade eden Burhan Akçin; çocukların bu konuda çok başarılı olduğunun altını çizdi. Sanatın ve tiyatronun nasıl da önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu çocuklar ve onlarla birlikte bu ekipte yer alan herkes. Gülşah, Koray, İskender kadar müzikleriyle uğraşan Agah öğretmenleri, dekorlarını geri dönüşüm malzemelerinden yapan Erhan abileri, evi gibi tiyatroyu sahiplenip koşturan Hüsniye hanım ve elbette Burhan Akçin. İçeride çalışan adını geçemediğim diğerleri sahiden iyi bir iş çıkarıyorlar. Niyetleri kadar noktalama işaretlerini bıraktıkları temaları da ayrı ayrı güzel.

İlk oyunda bizim küçük cadı da vardı. Geliyorum yazının kişisel kısmına. Geçtiğimiz yıl da Kocaeli Bölge Tiyatrosu’ndaydı küçük cadımız ama bu yıl sanki daha yerli yerine oturmuştu oyundaki replikler. Onun büyümesi, büyürken de böylesi insanlarla yola devam etmesi bir ebeveyn olarak bizleri mutlu ediyor. Benzer kaygılar etrafında toplandığınız insanların “çocuk” ortak paydasında iyi olan için çabalıyor olması, sizlere de güven veriyor. Herkes rolüne hazırlanmış ve oldukça hevesliydi. Heyecanlılardı elbette ve heyecanları davranışlarına yansıyordu. Güzel olan yanı da o heyecana sizi de izleyici olarak dahil etmeleri. 

Oyunda yer alan herkes birbirinden güzel ve iyiydi rollerinde. Belgelerini alırken de hepsi bir o kadar mutluydular. Onların keyfi sizi de sarıyor ve belki sırf bu yüzden bile izlemeye değerler. Başarı veya başarısızlıktan ziyade isteyerek ve eğlenerek öğrendikleri bu süreçte sahnede bildiklerini ve edindiklerini paylaşmaları olumlu bir katkı olarak kalacak onlara. Seneler sonra belki bu satırları okuduklarında onlar da çocuklar için sanatın, tiyatronun nasıl da önemli olduğunu düşünecekler. Bu çabada katkısı olanları iyi şekilde anacaklar.  

25.Çocuk Oyuncular Festivali 
26. Çocuk Oyuncular Festivali

 

 

 

 

Geçen yılki festivale eşim ve Şakire (babaannemizin yaptığı el emeği bebeklerden bir tanesi) ile katılmıştık. Bu sene evde haklı bir isyan çıktı; neymiş “İldeki en güzel ve tek çocuk tiyatro festivali var ve sen bizi götürmüyorsun. Nasıl olur ama nasıl olur!…” Ben de aldım getirdim bu haklı isyanı duyunca. 26. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali açılış törenine böylece Şaziye, Şüküfe, Şakire ve Ahmet de katıldı. Açılış töreni boyunca da sahneden ayrılmadan izleyicilere baktılar 🙂 

 
Son olarak bu yazıyı yazmama sebep olan tüm duygular kadar kendi küçük cadım da bu güzelliği yaşamamda etkili. İtiraf ediyorum bu şehirde doğup büyümüş birisi olarak hep gönlümde bu tiyatro vardı. Çocukken Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nda olmayı istemiştim ama olamamıştım. Şimdi kızımla o ruhu yakaladım. İzlemeye gelen arkadaşlarını görünce de ayrıca mutlu olduk. Hatta bir annenin “Sabahın yedisinde kalktı arkadaşını izlemek için”  demesi, diğerinin de “Dünden beri bu oyuna katılmak için söyleniyor” demesi benim için ayrıca kıymetli ve özeldi. Unutmadan bu seneki oyunu kucağımda izleyen bir de Şakir vardı 🙂  Müzikler başladıkça hareketlenen ve ellerle kolları durmayan bu minik de sahne tozunu yuttu sayılır, bakalım onda durum nasıl izleyecek 🙂
 
 
 
Not: Resimler ve geldiğinde bizleri mutlu ettiği için Yasemin Şahin’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuklara, sanata ve hayata kattığı değer onu zaten özel biri kılıyor.  

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.