Çise’nin gülüşünde Karadeniz Yaylası :)

Çise Doğu Karadeniz’de yağmura benzeyen ince ve sık damlalı bir yağış türü olmasının çok ama çok ötesinde Birkan’ın hayatında Karadeniz’in gülen yüzü. Çamlıhemşin Kavrun Yaylası’ndan bu kare öğle arasındaki küçük molada yakaladı beni. O andan itibaren aklım sadece bu karede kaldı.

Çise elinde çokoprensi ile, sırtını babasına yaslamış en güzel gülüşlerinden birini sahneliyor ve içinde olduğu doğa ile bizi çağırıyor sanki. Doğa kucağına aldığı bu baba kız ile nasıl da ruhumuzu besliyor böyle. Birkan, yaylaları, köyü, ormanı, ülkesi için ama en çok da dünya çocukları için çırpınıyor ve nerede ona zarar verici bir karar olsa sesini yükseltiyor. Güzelim doğa sadece kar amaçlı turizm alanlarına çevrilirken de, HES’lere teslim edilirken de Karadeniz’in hırçın çocuğu Kazım gibi Birkan da iyiyi savunmaktan geri durmuyor. Tarih hepimizi yazıyor ya, işte hepimizin nereye, nasıl söz bıraktığımızı da yazıyor. O tarihi Çise’si ve tüm çocuklar için başka türlü ve daha iyi bir dünya düşü ile kuruyor Birkan. Bunu yaparken de en büyük enerjisi işte çokoprensiyle sırtını kendisine dayayan kızı Çise.

Bazılarına babalık çok yakışıyor, hele de kız çocukları olanlara. Öylesine şaşkın ve güzel hallere bürünüyorlar ki izlerken siz de esir oluyorsunuz o cümbüşün içine, hem de isteyerek. Mekana bakın, doğa daha ne desin, ne söylesin ki? Ne anlatsın sana eyyyy insannnnn? Bak güzel olan nasıl da ortada ve tüm sözler nasıl da büyük bir saygı ile eğiliyor önlerinde. Gökyüzü nasıl da çizgi film karelerindeki gibi bulutlarıyla dans ediyor üzerlerinde. Yeşilin renkleri nasıl da kıpraşıyor üzerindeki bu sevgi yumağı için. Görmüyor ve duymuyor musunuz seslerini? Yoksa siz içinizdeki çocuğa çoktan sırtınızı dönenlerden ve hayatı zulme çevirenlerden misiniz?

Sözler gibi ben de eğiliyorum saygı ve sevgi ile Çise’ciğim senin gülüşünün önünde. Sen ve senin özelinde çocuklar hep gülsün ve biz arınalım sizin dünyanızın güzelliğinde, aynı zamanda sizlere layık olmak için daha çok çabalayalım…

Çise & Birkan Yüksel 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.