Zeugma’nın Kayıp Göz Bebeği

Elif Ayla’nın yazdığı, Elif Yemenici’nin resimlediği Zeugma’nın Kayıp Göz Bebeği adlı kitapla harika bir serüvene dahil olduk. İnsanların binlerce yıl önce nasıl yaşadıkları, nelerle beslendikleri, yaşam ve yeme kültürlerinin nasıl olduğu hepsi bize eşlik etti okur olarak bu serüvende. Üstelik iki güzel karakter ile. Bunlardan bir tanesi Kös adındaki Köstebek, diğeri Kahve adındaki bir farecik. Kitap Hayykitap tarafından basılıyor. Karşımızda arkeolojiye ve tarihe meraklı bir köstebek var ve Gaziantep’teki kazı alanında insanları izliyor. Bir de onlara yardımcı oluyor kimse farkında olmasa da. Kahve de bildiğiniz gurme. Yemek kültürü üzerinden insanlık tarihini biliyor desem fazla söylemiş olmam. Okuması ve resimleri izlemesi keyifli olan kitaplardan birisi elimdeki. 

Kitabı okurken şimdiye kadar Gaziantep’i ve bu muhteşem müzeyi görmediğime üzüldüm. Şu içinde bulunduğumuz dönem(koronavirüs) geride kalırsa hayalim çocuklarımla birlikte oraları görmek. Kös ve Kahve çok tatlı ikili oluyor ve aslında Kahve’nin merakı ikisinde bir serüvene yol açıyor. Çingene Kızı’nın gözündeki taşı merak edip alan Kahve (bunu yiyecek bir şey sandığı için), herkesi alarma geçiriyor. Kös bunun nasıl da kendileri için, yani yerin altında yaşayanlar için tehlikeli olabileceğini biliyor. İnsanların yerin altındaki her yeri arayacaklarını ve bunun da bir sürü canlının yaşamına mal olacağını bilen Kös, Kahve’nin peşine düşüyor ve onu bulunca da endişelerini anlatıyor. İkili bundan sonra bu taşı yerine koyma telaşına düşüyorlar. Biz de okur olarak bu sevimli ikilinin peşinde insanlık tarihini izliyoruz. 

Dünyanın hepimiz için ortak yer olduğu ve bu hepimiz kısmına tüm canlıların girdiğini daha net farkettiğimiz günlerdeyiz. Ekolojik felaketler kapımıza türlü sorunları getirdi ve maalesef insanlığın eliyle gelen kötülük tüm canlı yaşamını risk altına alıyor. Tarih okumak iyidir ve bence olması gereken en büyük kazanım oradaki hataların tekrar edilmemesidir. Ancak maalesef o tekrarlara düşüyoruz insanlık olarak. Kısacası bu kitap bize geçici bir süreliğine içinde olduğumuz evrene dair iyi bir referans sağlıyor. Çok sevdiğim bir söz gibi, biz bugünü çocuklardan ödünç aldık ve onlara en iyi haliyle teslim etmeliyiz. Bu düşünce her zaman bizimle olursa atacağımız her adımı buna göre atarız. Doğayı korumak zorunlu bir şey ve gündelik politikalara teslim edilemeyecek kadar kıymetli. Çünkü aksi durumlarda vebal altına giriyoruz her birimiz ortak geleceğimiz için. Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği üzerinden bir tarih okuması yapmak bizim için eğlenceliydi. Geçmişten bize kalanları bilerek, geleceğe daha güzelini bırakmadan yana olsun tüm adımlarımız, sözlerimiz, kararlarımız.  

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.