Kitap Okuma Mekan ve Halleri :)

Küçücük bir bedende yol alırken az önce tanıştığın yazarın elinden aldığın imzalı bir kitap da eşlik ediyorsa sana merak kaçınılmaz olur. 5,5 yaşındaki küçük cadı dört yıldır kitap fuarına gidiyor. Bu yıl ki izlenimleri hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.

Öncelikle ilk şiir kitabını eve getirdiğimizde büyük ve heyecanlı bir tepkiyle karşılaştım. “Anne bu kitaba inanamayacaksın. Harika bir kitap bu, çok değişik. Üstelik biliyor musun bu bir şiir kitabı” demişti. Balığım Şiir Yazdı kitabını takip ederek Uçan Şiirler kitabını getirdik bu sefer eve. Fotoğrafın çekildiği kare ise Zıplayan Şiirler kitabı ile yürüyen küçük cadıdan. Aytül Akal ile tanışıp, ona kendi gösterisinde okuduğu şiiri okuduktan sonra aldı kitabını. Farkında değil elbette çekilen kareden. O sadece sayfaları açıp kendince okuyor (bakmayın okuyor dediğime, elbette sadece resimlerin çağrıştırdıklarını söze döküyor, çünkü henüz okuma bilmiyor.)

 

Fuara giderken “Anne ben istediğim kitabı seçeceğim tamam mı, söz ver bana, yoksa gelmem” dediği için çoğunlukla ona bıraktım tercihi ama sınırlı seçeneklere düşürerek. Sadece ambalajına değil içeriğine de bakabilecek yaşa gelene kadar sadece olabildiğim ölçüde destek olmaya çabalayacağıma söz verdim kendime. Bu vesile ile şimdilik (bilirsiniz zamane çocukları uzun süre duramaz bir yerde ve sıkılabilir kolaylıkla) Günışığı Kitaplığı, Bilgi, Tudem ve Nesin Yayınevi ile sınırlı kaldık. Fuara tekrar uğrayacağımız için şimdilik kısmını özellikle belirtmek istedim. Standları gezerken durup durup “Anne bu bende var. Aaaaa anne, anne bak bu kitabı da okumuştuk” deyip o kitap sanki arkadaşlarıymış gibi elledi durdu gösterdiklerini heyecanla. Bu tanışıklık halini ilk kez böylesine net ifade ediyor. Sanırım bunda çocuk kütüphanesinden eve gelen kitapların da payı büyük. Bu anlamda Nazmi Oğuz Çocuk Kütüphanesi’nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Elbette başta kütüphane çalışanı Füsun Oğuz olmak üzere işini severek yapan tüm kütüphane çalışanlarına da. 

Dönelim bizim küçük cadıya. Sonrasında ne mi oldu? Elbette yakındaki bir oyun alanına koştuk hemen. Malum enerjisini boşaltırsa sizi de azıcık rahatlatabilir bu oğlaklar diye varsayımlarımız var. Ama bakın o kalabalık parkın orta yerinde aniden ne oldu? Bir anda yanıma koşup kendi kitap çantasından bir kitabı alan küçük cadı soluğu oyun alanında aldı.

Ortaya da bu kare çıktı işte. Demek ki çocuk isterse her mekanı kendine okuma mekanına dönüştürebilir. Oyunu hayale, hayali oyuna çevirebilir. Yine farkında değil fotoğrafının çekildiğinden. Hoşuma gitti hali ve telaşı. Elbette ileride yolu ne olur bilmiyorum; bugünlerde olduğu gibi kitap onun hep arkadaşı olur mu onu da bilmiyorum. Şimdilik sadece bu güzel hallerini izliyorum. Sanırım fazlasını da beklemiyorum.

Bugün Mavisel hanımla yaptığımız röportajda kızı ile ilgili bir anısına yer veriyor ve şunları yazıyor; “Oğlaklara kitaplar sayfasında o benden önce yerini almış zaten. Onun çevirdiği “Eğer Bir Fareciğe Kurabiye Verirsen” adlı kitabı, oğlaklar için incelemişsiniz. Çocuk yaşlarında da kızlarımın ikisi de iyi eleştirmenimdi.” Sanırım bu sözlerden sonra karar verdim bu paylaşıma. Altına da son olarak “Umarım resimlerdeki küçük cadım da büyüyüp bu bloğa bakar ve benim en büyük eleştirmenim olur” demek geldi içimden 🙂 Elbette eleştirmenliği sayfayla değil anneliğimle de devam edecek, farkındayım ama gelecek olan her şey onlardan gelsin ve hayat onların sağlığı ve güzelliğinde geçsin…  

Bu arada 9. Kocaeli Kitap Fuarı’na hala gitmeyenler veya çocuklarını hala kitaplarla tanıştırmayanlara da küçük bir anımsatma, fuar 21 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekliyor ve elbette yayınevleri, yazarlar ve kitaplar da. 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

2 Responses

  1. Unknown dedi ki:

    Kucucuk yasinda okumak icin her mekani ve ani degerlendiren küçük cadiya aferin. Ne guzel bir ornek ve ona eslik eden annesine de tebrikler. Benim kizim da sabirsizlikla, gunlerdir fuardan alacagi kitaplari listeliyor. Yarin okuluyla gidecek ama benle de ayrica gitmak istiyor, doymuyor kitaba. Mutluyum tek kelimeyle.😊

  2. Teşekkür ederim. Onlarla büyümek güzel sahiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.