Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?

Gözlerinizi sadece birkaç saniye için kapatın ve hayal edin, bir kitap kapağı ve kapakta anne kurt sallanan bir sandalyede oturuyor ve kucağında yavrusu. Yan tarafında bir sehpa ve üzerinde Yavru Kurtların Gelişimi kitabı ile bir kitap daha olsun. Ayrıca hemen diğer tarafta da bir kitaplık yer alsın. Anne kurt kucağındaki yavrusuna bakıyor olsun. Unutmadan sandalyenin arka tarafında duvara asılı bir şamdanlık olsun. Bu kadarı bile size sıcacık bir yolculuğu haber vermiyor mu? Yapı Kredi Yayınları yine harika bir yazar ve elbette resimleyen ile karşımızda. Aslında yeni de değil ama bize yeni konu oluyor.

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan? Sara Şahinkanat’ın yazdığı ve Ayşe İnan Alican’ın resimlediği bu kitap bir çeşit ezber bozan cinsinden. Nasıl mı? Hemen hepimizin bildiği Kırmızı Başlıklı Kız hikayesini bize kurt tarafından kurguluyor bu kez ve roller değişiyor. Korunması gereken bu sefer Kırmızı Başlıklı Kız ve avcı oluyor, ayrıca büyükannenin evi de tehlike çanlarının çaldığı bir diğer konu. Anne kurt artık ormanda tek başına dolaşabileceğini düşünen yavru kurt için bir taraftan endişelenirken diğer taraftan onu hayata ve tehlikelere karşı hazırlamanın derdinde. Onu birkaç soruluk teste tabii tutuyor. Ama çok sevimli bu yavru kurt, hele tüm sayfaların resimlerindeki o masumiyeti, o şirin evi gösterebilsem sizlere, nasıl da seversiniz siz de onu. Tüm yavrular gibi bu yavru kurt da yüksek dozda sevimilik içeriyor. Hazır cevapları, arada annesinin kontrol sorularına karşı hafif mizahı tavrı bizleri de kendine çekiyor. Annesini Kırmızı Başlıklı Kız’dan ve avcıdan koruyacağına, büyükannenin evine girmeyeceğine, tehlikelerin farkında olarak ama yine de kendine güvenir şekilde yaşayabileceğine ikna ediyor. Bu hikayeyi okurken çocukların nasıl da anne babalarının gözetimlerinde büyütüldükleri ve etraftaki tehlikelerin nasıl da onlar adına endişe verici olduğu günümüz olayları gelmiyor değil. Tek başına ne zaman gönderilir artık bir çocuk oyun oynamaya? Ne zaman tek başına okula gönderilir mesela? Birisinin kendisine ait özel alanlarına dokunmaması gerektiği nasıl anlatılır ve ne zaman bundan kendini koruyabilir acaba bir çocuk kendini? Açıkçası güven duygusunun ziyadesiyle zedelendiği günümüzde belki de hepimiz endişelerimizi bastırıp ama bildiğimiz tüm doğruları çocuklarımıza aktararak tam da anne kurt gibi onları hayata bırakmalıyız.

Bu kitap hem bizlerin ebeveyn olarak çocuklarımızı özgüvenli bir şekilde yaşama hazırlamak için ip uçları veriyor, hem de çocuklar ve yine elbette biz okuyucular açısından empati denilen kavramı tekrar düşünmemizi sağlıyor. Olayların öte tarafını düşünebilmek adına ve tam da Kırmızı Başlıklı Kız hikayesinin alternatifi olarak hayatımıza giriyor. Çok da iyi yapıyor. Böylece hem insanların da kendi dışındaki canlıların yaşam hakkı olduğunu düşündürüyor hem de bunu küçük yaşta çocukların algılamasına yardımcı oluyor. İçinde hayvan sevgisi, doğa sevgisi gelişmesi açısından çok faydalı olan bu kitap 2009 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin “Yılın Çocuk Kitabı” olarak da belirlediği bir kitap. Tüm sorulara anne kurdun beklediği yanıtları veren yavru kurda annesinin “Artık tamam! Hazırsın ormanda yalnız dolaşmaya. Şimdi güle güle git” dediği gibi bizlerin de çocuklarımızı güvenle sokaklara bırakacağımız umudu ile…

Metnin Yayınlandığı Gazete için tıklayınız

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.