Saçımla Derdim Var :)

Kitabın arka kısmında ilgili olduğu yaş grubu için 7-10 yazılmış ama resimler oldukça dikkat çekici ve bu nedenle, bizim 27 aylık olan ufaklık bile gözünü alamadı. Hatta kitabın sonuna kadar dinleyip ara ara bağırarak resimleri işaret etti. Eoin Colfer yazmış ve Richard Watson resimlemiş Saçımla Derdim Var kitabını. İpek Güneş Çığay tarafından Türkçe’ye çevrilen kitap oldukça sıradan ve gündelik hayattan bir kesit sunuyor bize. Belki de bu nedenle bu kadar dikkatle izledi bizdeki okurlar ve dinleyiciler 🙂 Tudem Yayınları tarafından basımı yapılan kitap benim sık sık “ayyyy hayır hayır, deneme lütfen” dediğim bir kitap oldu. İçindeki karakter her an, her şeyi deneyebilecek tarzda birisi. İşte tam da bir çocuk yani 🙂 O nedenle çok tanıdık ve yakın. 

Maya, saçlarını beğenmediği için onları kesmeye karar veriyor. Elbette sonuç iyi değil ve bunun şokunu atlatmadan bu sefer de boyama işine giriyor Maya ama bu sefer kendisine bir kobay arıyor. Ay bu kısımlarda Ozan’a ve can dostu Karamel’e çok üzüldüm. Neyse ki Ozan ve Karamel yaşadıklarına rağmen en azından Maya için iyi bir ders oluyorlar ve olay sonunda tatlıya bağlanıyor. Maya gerçek dotluğun ne demek olduğunu da anlıyor ve o zamana kadar farketmediği şeylerin farkına varıyor. Ama sakın yanlış anlaşılmasın, kafasındakileri denemekten vazgeçmiyor Maya. Çocuklar kolay kolay vazgeçmez zaten. Ben azıcık evde sessizlik olunca “Ay acaba ne kurcalıyorlar” diye düşünür ve hemen yerimden fırlarım. Çoğunda da yanılmam ve çocuklar aklımıza gelmeyecek şeyleri denemeye çok açıktırlar. Sınırlar pek yoktur dillerinde ve düşüncelerinde. Belki bu yüzden hayat ve heyecan dolular. Maya’nın küçük bir kardeşi olduğu için anne ve babası eskisi kadar sık izleyemiyor Maya’yı ve bu da çocuğa “daha fazla şey yapabilme şansı” veriyor. Maya bir başka ifade ile küçük ve yaramaz kardeşi sayesinde özgürlüğünü yaşıyor istediği gibi. 

Okurken eğleneceğiniz ve oldukça tanıdık sahneleri anımsayacağınız bir kitap var karşınızda. İtiraf edeyim kitaplara ve olaylara kendini kaptırabilen birisi olarak Ozan’ın yapış yapış elini tutan Maya’da içim kalktı. Ay be Ozan, mendil kullanmayı öğrensene burnunu silmek için 🙂 İşte böyle hissedip dillendirdim okur olarak. Kısacası epey epey interaktif bir okuma oldu bizimkisi. Maya saçını keserken de, Karamel’i boyama telaşındayken de hep bir heyecan içindeydik kısacası. Çocukları yakından tanıyan bir yazar ve çizerin elinden çıkan kitabı bu heyecana ortak olmak isteyenler de beğeneceklerdir diye düşünüyorum.  

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.