Karanlıktan Korkan Mum :)

Sabah sabah insanın kendine iyi gelen şeyleri yapması galiba günü iyiye çevirme telaşı. Malum, onca olumsuzluk ortadayken başka türlüsü de olamıyor. Karanlıktan Korkan Mum’u kızımla beraber okuduk. Ben sesli okudum ve yorulduğumda ona verdim. O sesli okumaya devam etti ve yorulduğunda bana verdi. Kitap ikimizin de resimlerini görebileceği şekilde aramızda duruyordu. Özellikle detay yazıyorum; çünkü beraber kitap okumanın ve resimleri izlemenin tadı ayrıdır, yaşayanlar bilirler. Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan kitabın yazarı Selen Aydın ve resimleyeni Huban Korman. Kitap bitince kızıma dönüp kitabı nasıl bulduğunu sordum ve yanıt belliydi zaten. Sonra da kitapta neyi beğendiğini sordum ve yanıt çok açıktı: “Ne olacak anne, arkadaşlık ve dostluk hikayesini, beraber ve birbirlerini için bir şeyler yapmaları. Daha ne olsun, arkadaşlık güzeldir” dedi. Evet işte tam da bu aslında; sıcacık bir arkadaşlık hikayesi elimizdeki galiba en çok da. 

Ben kitabı okurken bir başka kitaba da geçiş yaptım zihnimde. O da Uyurgezer Kitap tarafından basımı yapılan Büyükannenin İnterneti Bozduğu Gün kitabı. Marc-Uwe Kling tarafından yazılan bu kitapla Karanlıktan Korkan Mum kitabı kızkardeş gibiler 🙂 Bu ifadeyi seviyorum; çünkü en çok kızkardeşler koşar birbirlerinin derdine, yarasına, acısına ve sıkıntısına. Sarıp sarmalamak en çok onlarda vardır sanki. İşte iki yazar da bence benzer şeylerden nasiplenmişler. Sıkıntıları da aynı, kaygıları da. Sadece birazcık tarzları farklı. Birinde elektrikler gidiyor, diğerinde internet. Sonuçta aile bireyleri biraraya geliyor ve eski günlerdeki gibi zaman geçiriyorlar. Herkes kendi dünyasından çıkıp birarada yaşamayı yeniden ve eski şekilde deneyimliyor. Yeni nesil çocuklarının çok bilemediği şeylere götürüyor iki kitap da bizi. Karanlıktan Korkan Mum bazı kavramları daha derinlemesine veriyor gibi. Bir çocuğun korkularıyla yüzleşmesini, yine arkadaşları vasıtasıyla sağlıyor. Bizim Küçük Cadı’nın da belirttiği gibi arkadaşlık konusu son derece güzel işlenmiş. Korkunun nedenleri üzerinde sohbet eden  arkadaşlar böylece kendileriyle de yüzleşiyorlar. Bir cümle özellikle çok hoşuma gitti. İlk karşılaşmalarında kavgaya tutuşan Karanlıktan Korkan Mum ile Aydınlıktan Korkan Mum için Çizgili Doğum Günü Mumu şöyle diyor: “Tartışmaktan, tanışmak hala aklınıza gelmedi.” Ah diye geçirdim içimden, ne çok insan var aynı bu şekilde yaşayan. Kavganın gürültüsünde karşısındakini tanıma fırsatını kaçıran ne çok insan ve ne kadar yerinde bir ifade. Elbette bununla sınırlı değil, hayatın içinde ıskaladığımız ne varsa yazar önümüze koyuyor usulca. Resimleyeni de bu çabaya eşit oranda destek sağlıyor. Güzel bir ikili ile biz de kendi hayal dünyamızda çokça şeyi gözden geçiriyoruz. 

Kitabın yarısında bırakıp yanımdaki küçük okura “Sence sonu nasıl olacak” dedim ve aldığım yanıt bir anlamda örtüşüyor yazarla. “Bu ikili güzel sohbet ediyor, bence arkadaş kalmalılar ve ayrılmamalılar” dedi ve öyle de oldu. Mum doktoru sayesinde Karanlıktan Korkan Mum ile Aydınlıktan Korkan Mum aynı eve geçiyorlar. Hatta doktor, ev sahiplerini, bu ikiliyi camlı bir dolaba koymaları konusunda uyarıyor. Kitabın en arka kısmında “Her nefesimde özlediğim anneme…” diye not iliştirilmiş yazar tarafından. İnsanın içini ısıtan, sıcacık bir kitap güne başlamak için ne kadar iyiyse, onu bir çocukla okuyarak başlamak ondan bir adım daha iyi galiba 🙂 

 

 

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.