kıpır kıpır bir hayal

Elimdeki kitap bu sabah(23 Mart 2018) geldi. Merakla açıp okudum. Sonra masama bıraktım ve ilerleyen dakikalarda tekrar açıp okudum. Aslında hem okudum, hem de izledim. Sonra kendi kendime “hayal kurmak sahiden çok güzel şey” dedim. Galiba bu cümleye gelene kadar birkaç kez okumam ve izlemem gerekti kitabı. Hayatın gerçekleri bazen en güzel duyguları hissetmekten uzaklaştırıyor bizleri. Her zaman değil ama bazen “hayal kurmanın” kendisi bile ağır gelebiliyor. O nedenle bu kitabı sevdim. İçimizdeki o güzel duyguyu yeniden anımsattığı için.

Başak Ağaoğlu tarafından yazılan ve resimlenen kitap, İletişim Yayınları’ndan çıkıyor. Merak edip Başak Ağaoğlu’na da baktım internetten. Gencecik ve kıpır kıpır bir insan çıktı karşıma. Sadece çizimleri değil, verdiği röportajındaki cümlelerde de belirgin bu hali. Aniden bir hayale kapılıyor ve onun peşinden gidiyor sanki kendisi de. Aynı kitabındaki kahraman gibi. O hayalin peşinde renkler ve güzellikler var. Ön yargıların hepsinin kırıldığı bir an var ve o anda hayalin gerçeğe dönüşünü izliyoruz kitapla. Bir başka özelliği de resimli kitap olması. Yani resimlenen kitap değil, resimli kitap. Söz ve resim sık sık yer değiştiriyor ve biri yokken diğeri cümleyi veya hayali tamamlıyor sanki. Bu anlamda da iyi bir örnek olduğunu söyleyebilirim.

Hayal etmenin büyülü bir yanı var. Hele de hayalinin peşinden gitmek ve o hayali yaşamak ayrıca güzel. Levent Cantek’in editörlüğünü yaptığı kitap, yazarın ilk resimli kitabı ve Türkçe’ye Necdet Dümelli tarafından çevriliyor. Hemen eklemek istiyorum, editörün Çizgili Hayat Kılavuzu kitabını merakla okumuştum. Çok sayıda kitabı var editörün ve onun elinden geçen bir kitabın çocuk dünyasına seslenmesi bence ayrıca bir şans. Bu anlamda Başak Ağaoğlu’nun daha yeni ve güzel işleriyle bu güzel ekiple devam etmesi sanırım en çok çocuklar için iyi olacak. Bizler de büyüdükçe unutmaya yüz tuttuğumuz ve hayatın gerçekliğinde kaybolduğumuz anlarda yine bu güzel çocuk edebiyatı ürünlerine dönerek soluk alabiliriz. Yaşamı; bildiğimiz ve hissettiğimiz daha güzel yerinden yakalamak için bir küçük ödül galiba çocuğa okumak ve onunla iyileşmek.

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

2 Responses

  1. Dilek Büyük dedi ki:

    Kitabı benden daha iyi anlatmışsınız Saadet Hanım. Hayal kurmak ve onun peşine düşmek fikri ve metinli kitapla metinsiz kitap arasında oluşu beni çok etkilemişti. Kaleminize sağlık.
    Sevgi ve dostlukla…
    Dilek Büyük

  2. Elime ulaşmasına siz aracı oldunuz, ben teşekkür ederim… Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.