Kitap oku, yeni ufuklara yelken aç

Duvardaki resimde tam da bu yazıyor: 
“Kitap oku
       yeni ufuklara
            yelken aç”

Fotoğraf karesi Gaziantep’ten geliyor. Gelme hikayesi niyet birliği diyelim. O birliktelikte ne var biliyor musunuz? Tüm cinsiyetçi rollere karşı çıkma var. Oğullarını prens, kızlarını prenses olarak yetiştirenlere itiraz var. Çocuk bakımıyla sadece anne ilgilenir söylemine inat bir babanın çocuğuyla geçirdiği kıymetli anlara vurgu var. Baba ve çocuğun aynı karede birleşen dikkatine özen, ilgi ve tebessüm var. Ayrıca çocuğuna dünyayı sunmak isteyenlerin birlikteliği var bu karede. 

Sadece baba olarak Gökhan’ın, çocuk olarak Ege Mai’nin değil tüm erkeklerin klasik söylem ve polemiklere itirazı var bir de. En güzeli; sıcak bir diyalog var çocuk edebiyatı üzerinden. Hayatın bir insana sunabileceği en güzel anlardan bir tanesi var bu karede. Dahası; daha güzel, aydınlık ve özgür bireylerin temeline atılan bir kitap dolusu harç var bu karede. 

Bu resimde ayrıca sözün iktidarının yok oluşu var. Nasıl biliyor musunuz; babanın söyleyerek değil eyleyerek ortak oluşu var çocuğunun hayatına. “Çocuğum kitap okumalısın” cümlesinin yerle bir oluşu ve yerine “Haydi Ege Mai gel bak nasıl seveceksin bu kitabı, ben de çok severim, beraber okuyalım” cümlesi var. Daha okuma-yazma bilmeyen çocuğuna dünyaları sunma isteği var bir de. 

Ben daha yazarım, siz belki okur, belki de sadece fotoğrafa bakarsınız ama bu karede içimizi ısıtan bir şeyler var. Gökhan özelinde diğer babalara, dayılara, amcalara, dedelere, abilere ve erkek dünyasına ilham olsun Ege Mai’li bu güzelim kare. 

Fotoğraftakiler: Gökhan Gökgöz ve Ege Mai Gökgöz

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.